Stai cia ka matote yra atsakymas i keletui zmoniu iskilusius klausimus del miniatiuru dazymo. Kadangi jau yra klausimas reikalingas ir atsakymas, todel surasiau ganetinai ilga pasaka, apie tai nuo ko ka ir kaip pradeti. Tai gal ir pradedam ane?
Priemonės:
1.
TeptukaiBe teptukų sunkiai įsivaizduojamas reikalas miniatiūrų dažyme. Pirmiausiai į ką atkreiptinas dėmesys – nepirkite teptukų Maximose ir kitose plataus vartojimo parduotuvėse, kodėl? O gi todėl, kad:
a.Teptukas atsišerpetos padažius ir turėsit krūvą šerių, o ne teptuką.
b.Prasti teptukai turi tendenciją kietėti, to galbūt nesijaus dažant 4 figūras, bet esant didesniems kiekiams ir plaunant juos (neišvengiamas procesas) jie iki galo neišsiplauna ir pradeda virsti akmeniu (atsišerpėjusiu akmeniu
)
Teptukus rekomenduoju pirkti dailes parduotuvėse arba kanceliarinėse prekėse pvz.
Office day ar Sidabrinis medis. Dailės parduotuvė Šiauliuose kur galima įsigyti teptuku normalių yra centre – netoli čili picos brodvėjuje, adresas -
Vilniaus g. 126. Žinoma teptukus galima užsisakyti internetu labai norint, labai neblogi teptukai yra
Italeri firmos, jų galima žinoma internete nusipirkti, arba jeigu yra galimybes Kaune, parduotuvėje Poligonas. Pats naudoju pora Italeri teptuku, kokybė – puiki, jie šiek tiek storesni, tačiau 00 ir 0 teptukai panaudojami labai puikiai ir jau keleta metų laiko nuostabiai, beto turi patogų pastorinta kotelį, kas padeda nepavargt rankai ir reikiamų momentu teptukui išdavikiškai nepabėgti nuo pirštų.
Pastebėjimas! Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad games workshop teptukai man asmeniškai nepatiko – jie per stori ir nepatogus, nu bet čia skonio reikalas, tačiau aš kiek meginau tai su jais galima nebent sienas dažyt o ne detalias miniatiūras.
Teptukų kainos – geras teptukas kuris tarnaus jum ilgai ir sažiningai kainuoja
nuo 8 iki 15 litų su tendencija, kad gali ir brangiau.
Teptukų storiai – Miniatiūros didžiąja dalimi pagal nutylėjimą naudojami kiek įmanoma plonesni teptukai, neaiškinsiu dėl ko, it‘s obvious (thank you Captain!) Vis dėl to rekomenduočiau pasiruošti įvairiems gyvenimo atvejams ir turėti 3-4 storių teptukus. Iš asmeninės patirties rekomenduočiau teptukus – 000, 00, 0. Šiaip toks niuansas, kad teptukas teptukui nelygus, vienų firmų teptukai 0 yra plonesni už kitų įmonių 000 teptukus. Vis dėl to sprendimas paprastas – kaip įmanoma plonesnis. Kuo plonesnis teptukas tuo giliau galesit visur pralysti bei daryti šešelius ir t.t. Kaip minėjau pradžioj reikėtų turėti tokį komplektuką – 000 itin detalizuotam dažymui (plaukam, akim, rubu klostėms, mygtugam, užrašam, highlitghtam ir t.t.), 00 stambesnių detalių dažymui (diržai, ginklai, rankenos, batai, prištinės plaukų antram sluoksniui ir t.t.) 0 didelioms dalims –(vėliavos, pirmieji sluoksniai, ir viskas kas yra stambiau ir nereikalauja didelio kruopštumo). Jeigu turėsite vienodo storio teptukų skirtingų firmų, tikėtina, kad jie skirsis, tačiau tuo geriau jums, nes galėsite žiūrėti pagal sitaucija kuris geriau tinka kur.
2.DažaiBe dažų nebus ir dažymo
Kad ir kokios firmos dažus naudotumėte vienareikšmiškai sakau – TIK AKRILINIAI. Galima naudoti ir kitus, tuo to nieko neatsitiks, tiek kad turėsite papildomo vargo ir tiek. Pateikiu trumpą ataskaitą apie tai:
a.Akriliniai dažai yra pagaminti vandens pagrindu, vadinas tam, kad jais dažyti jums reikės truputėlio vandens, tam, kad juos be vargo atskiesti ir padaryti norimos konsistencijos.
b.Jie labai greitai džiūna, todėl nereikės laukti, kol nudžius kažkuri dalis, tam, kad pradėti dažyti kitą dalį ir nepriterlint kur nereikia ar nenubraukti netyčią neuždžiuvusios vietos.
c.Naudojant ne akrilą, pvz: acetoninius Revel firmos dažus turėsti papildomą varga ( nors gal kam ir patiks ) nes vietoj vandens turėsite naudoti acetoną, kas vargina, kadangi turitė skiesti skiesti ir dar karta skiesti, plius – užsiterlinsit (neišvengiamai) ant rankos – nenuplausit vandeniu, plausit acetonu. Viskas žinoma normalu tačiau visi žinom, kad acetonas turi kvapą tokį nemalonų gal būt kaip kuriems, todėl jo bus pilni visi namai
Akrilas – praktiškai kvapo nėra, nu žinoma yra specinifis, bet ten turi nosį kišt į bonkute jau
Firmos – akriliniais dažais prekiauja praktiškai visos modeliavimo firmos. Patogiausias dalykas turbūt tenka pripažinti Citadelės dažai (Games Workshop). Patogūs tiek dėl paties buteliuko, kadangi ant dangtelio yra snapelis ant kurio visada būna dažų ir nereikia makaluoti po bonkutę, tiek ir kokybės klausimu manau tai yra vienas pačių geriausių jei ne geriausias pasirinkimas
Galima naudoti minėtus Italeri firmos dažus, jie taip pat yra geri ir galbūt rasite spalvas ar atspalvius kurių nėra Citadelės firmos paletėje (ten toli gražu nėra visko ko kai kada norisi ar reikia). Vis gi manau, kad Citadelės dažai yra puikus dalykas ir rekomenduoju vienareikšmiškai.
Kaina – kaina nėra didelė 9 lt vienas buteliukas. Iš kitos pusės kai Jums reikia kokiu 6-8 spalvų susikrauna nemenka suma, BET jeigu labai kam nors ko nors reikės bus galima pasiskolinti iš manęs, bet pas mane irgi resursai ne begaliniai ir jau kai ka reiktų atnaujinti. Bet anyway – 9 lt (D6) už buteliuka yra nemažai, bet dažų joje jums užteks pakankamai ilgam laiko tarpui, jeigu nedažysit sienų, todėl šiaip bendrinant – kaina atitinka kokybę ir sąnaudas.
Įsigyjimas – senas geras D6 Vilniuje. Turi daug ko, neturi taip pat daug ko. Bet jie dažnai vežasi todėl sunkumo gauti didelio nėra. Taip pat alternatyva tiesiai iš Games-Workshop. Turi VISKĄ, logiška ane? Viskas faina, tik gali užtrukti kol atsiųs, bet jei nedega irgi variantas. Dar viena vieta – HobbyShop‘ai – Vilnius, Kaunas. Jie dažnai turi tokius paketus dažų po 8 berods spalvas. Kaina kažkur 70-80 Lt, labai senai pirkau todėl bijau pameluoti, geriausiai būtų jiems tiesiogiai pasiskambinti. Telefonai jų puslapyje.
3.Kitos priemonės Turint teptukus ir dažus būtų neblogai turėti ir kitus reikmenis, realiai manau dauguma jų turėsit arba bent pakaitalus jiems todėl šiaip dėl bendros tvarkos ir rekomendacijos surašysiu
a.
Geras apšvietimas – stalinė lempa, kuri gerai apšviestu ir nereiktu žlibint bo akis prarasit, nu arba aišku turit, kaip Ramas yra pasakojes apie savo virtuvės lempa, kur šviečia kaitriau už saule
b.
Užtiesala ant stalo – nu juk nesinor aptaškyt ko nereiki netyčia
c.
Indelį vandens (arba acetono priklausomai su kuom dažot)
d.
Replikes, žirklutes, britvas ir dildes – jeigu darote miniatūras kurios susideda iš keleto dalių.
e.
Paletė ar kitas indas skirtas maišyti dažams – labai padeda darant spalvų tonus ar ruošiant materialą washinimui.
f.
Modeliavimo špaklio – tą daiktą galima gauti Akropolį Šiauliuose, Žaislų planetoje. Jis nėra toli gražu būtinas, tačiau jeigu dalys figurų yra išlietos nevisiškai lygiai, arba sudėjus matosi darbai ar koks kitas velnias jis labai padeda. Pasidarot košę ir užlipdot trūkstamas vietas, po to jis tampa akmeniu Galima naudoti ir Games-Workshop Green Stuff kažkaip taip vadinas, tai yra alternatyva, tačiau kaip ir sakiau tai nėra būtina.
g.Pradedant dėl perfiokcionizmo reiktų paminėti, kad
miniatiūras REKOMENDUOTINA nuplauti. Skamba galbūt įdomiai, tačiau jos gamyklinės pačios dėl savo plastmasės struktūros yra ganėtinai riebios, todėl siūlyčiau prieš ka nors darant su jomis, paimti nenaudojama dantų šepetuką ir su vandens ir FAIRY kombinacija, gerai nušveisti ir paleisti po to per vandenį (Fairio nereikia juk mum ar ne?
) Kam to reikia, labai paprasta, geriau lips dažai
h.Dar vienas labai svarbus dalykas prieš pradedant makliavot figūras, reikia padengti vadinamu
„Base coat“. Base coat standartiškai daromas baltas arba juodas, priklausomai nuo to kokios spalvos ir nuotaikos bus dažoma figurėlė. Uždėtas base coat padeda taip pat geriau prilipti dažams bei duoda atspalvi tolesniam procesui. Pvz.: Kuomet dažiau Orkų ir Dwarfų miniatiūras naudojau juoda base coat, elfams – balta. Nesudėtinga pasirinkti, nes šiaip LABAI didelės reikšmės neturi kokios spalvos, galima visiems duodi juodą (juodas lieka juodas, jis yra klasika ir tinka visur ir visada) Base coat nėra tepliojamas storu teptuku, default‘u jis yra purškiamas, tam, kad pasidengtu lygiai, gražiai be jokių dryžių. Todėl tam yra du būtai – nusipirkti akrilines bonkutes ( kaip aerozoliai) iš Games-Workshop arba D6 arba turit patys ar koks Jūsų pažystamas modeliuotojas kompresoriuka su purkštuvu, mano atveju turėjau galimybę tokiu naudotis, tačiau tikrai nesiūlau pirkt jeigu nesat užkietejęs modeliuotojas, jo kaina kandžiojasi – labai kandžiojasi. Todėl geriausias sprendimas – pasiskambinti arba parašyti į seną gerą D6 ir užsisakyti vieną arba kitą base boat bonkute. Jų kainą apytiksliai – 15 lt. Jo turėtų pakakti keletui riebių purškimų, kadangi purškia ploną srovę ir mažu sluoksniu dengia figūrą.
Procesas: Apie patį dažymo procesą papasakot super daug labai nėra ką (nebent kam įdomu ir aktualu paklausit konkrečiau), dažymas lieka fantazijos, geležinės kantrybės ir nedrebančių rankų kombinacijos vaisius. Dabar papasakosiu apie pagrindinius dažymo efektų darymus.
Sluoksniavimas – norint dažymo metu išgauti realistiškumo ir gyvumo, o ne rusiško kareivelio nuspalvinto 3 spalvom vaizdo, naudojamas sluoksninis principas. Paimkim pavyzdi, dideli plotą, odos/sparno ar kažko platesnio ar didesnio. Pirmiausiai norimas plotas spalvinama tamsiausia spalva, nuspalvinę tamsiai, imame šviesesni tos spalvos toną, ir spalviname ant prieš tai užteptos. Spalviname palikdami tarpus/linijas/plyšius pro kuriuos matosi prieš tai dėtas tamsus fonas. Uždėję tą sluoksnį ant galų galo dedami šviesiausią vėlgi tos pačios spalvos toną (jį galimą išgauti sumaišius keletą spalvų) ir vėl tapame jau ant uždėto antrojo šviesniojo sluoksnio.
Dry brush – Sauso teptuko metodas. Jis naudojamas siekiant išgauti apsitrynimo efekta. Labai paprastas metodas. Dry brush‘as daromas ant nudažytos vietos. Paimame storesnį teptuką, pamirkome į šviesesnio arba tamsesnio (pagal pageidavimus) tono negu nudažytos vietos spalvos dažus ir teptuką valome į servetėlę tol kol nusivalys didžioji dažų dalis ir jis praktiškai nebepieš. Su tokiu pusiau nuvalytu teptuku, braukom per norimą vietą, tol kol išgaunam norimo intensyvumo efektą. Dry brushas turi suteikti nusidevėjimo, nutrynimo, nubraižyto ar nenušioto materialo efektą.
Highlight – Kuomet figūra jau nudažyta, sluoksniai sudėti galima truputi paryškinti kontūrus. Highlitght‘am imam šviesesnio tono spalvą, ant kurios piešite: juoda-pilka, raudona – rusva ir t.t. yra tik vien taisyklė – kuo tamsesnė spalva, tuo giliau apačioj jin yra. Highlightinam palei pat kraščiukus su labai plonu teptuku, dedam pagal skonį, norą ar svajones. Piešiam kontūrus kol apipiešiam kiek norim. Šis metodas puikiai tinka spalvinti plaukam, barzdai ir kitoms smulkioms detalėms, kadangi šiuo metodu mes išryškinam visas detales kiek įmanoma.
Wash – nu ir ant galų galo, kad jau būtų viskas gražu ir šokoladas darome washinimą (plovimą). Washa galime dėti kokios norim spalvos, bet pagal praktiką galiu pasakyti, kad juodas washas vis tiek yra pats geriausias ir gražiausiai žiūrisi. Kaip tai darome? Paimame truputi dažų ir paletėje atskiedžiame su daug vandens nu maždaug koks ¼ santykiu. Kad gautusi praktiškai tos spalvos vanduo. Imame storiausia teptuka ir be gailesčio su tuom skysčiu tepame ant nudažytos figureles. Apmozojam visa figurele nuo ausų iki kojų ir paliekam džiūti. Kadangi vandens daiktas su kuriuom washinom yra praktiškai vanduo, jis patenka į visus apsoliučiai tarpus kur nepasiektu jokie teptukai. Džiūvimo momentu, vanduo iš tų tarpų garuoja, o dažai lieka. Išdžiuvusi figurele, įgauna gražu realistišką nupurvintą vaizdą. Washinti siūlau ir rekomenduoju vienareikšmiškai.
Lakavimas – šiaip vieni sako lakuoti reikia, kiti sako nereikia. As palaikau tu pozicija, kad lakavimas yra nereikalingas. Tačiau žinoma dėl skonio nesiginčijama. Bet aš pamėginsiu pagrysti savo poziciją:
a.Lakas, kad ir modeliavimui skirtas, kad ir matinis, ale vis tiek duoda ta šlykštų blizgesį, kad ir nedidelį, mane asmeniškai jis nervina, ne barbes juk darom
b.Su laku yra terlione, galima jį daryti su teptuku, greičiausiai bus dryžiai, galima ir purkšti su pulverizatorium (aš taip lakavau) – tai prasiknisi belekiek laiko, o naudos kaip ir nėra.
c.Akriliniai dažai laiko taip, kad dantim nenugriauši išdžiuvusių, greičiau plastmasę nutrinsi.
Na štai, pirmam kartui manau pakaks, kam įdomu tas pasiskaitys ir gal būt sužinos kažko ko norėjo ir kas galėtų padėti. Šiuo metu daugiau nežinau ką parašyti, tačiau jeigu kyla kokių nors klausimų prašom rašyti čia ir viską stengsiuos paaiškinti, papasakoti ir parodyti. Vėliau jeigu netingėsiu ir bus poreikis įdėsiu manualą darymo procese su nuotraukom. Taip pat jeigu įdomu galėsiu papasakoti apie pagrindų ant kurių stovi figūrą grazinima ir butinių priemonių panaudojima, neperkant brangių ir nereikalingų priemonių iš specializuotų parduotuvių.
P.S. Žinau Ramui esu skoloj parodyti nudažytų miniatiūrų, sekmadieni atnešių, užsirašiau ant monitoriaus