Autorius Tema: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos  (Skaityta 28353 kartus)

Versetty

  • Knight
  • *****
  • Įrašai: 1445
Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 12:38 »
Na ką gi mieli klausytojai (skaitytojai), pratęskime mūsų straipsniukų serija apie stalo RPG.
Šį kartą mėginsiu trumpai papasakoti apie stalo RPG sistemas. Plačiau pasistengsiu apžvelgti sistemas kurios yra žaidžiamos klube.

Visų pirmą, natūraliai kyla klausimas – kas yra RPG sistemos?
RPG sistema bendrąja prasme yra tai kokiomis taisyklėmis vadovaujasi GM vesdamas sesija. Sistemos dažniausiai yra išskiriamos siekiant smulkiau ir detaliau įtraukti žaidėjus į tam tikrą pasaulį/laiką/žanrą. Visiems žinomas ir jau minėtas Stalo RPG – Dungeons and Dragons (DnD) yra to paties pavadinimo sistema. Kodėl? O gi todėl, kad per tiek daug metų jis yra be galo išplėstas ir milijonų žaidėjų visame pasaulyje tobulintas iki kol susiformavo ištisas pasaulis su savo flora-fauna ir kitomis gėrybėmis bei blogybėmis. Taigi kiekviena sistema suteikia galimybę žaidėjams ir GM pasirinkti jiems patinkanti žaidimo stilių.
Aprašyti ir papasakoti apie visas Stalo RPG žaidimo sistemas yra praktiškai neįmanomą, kadangi jų yra labai daug ir kiekvieną pasižymi savais niuansais. Tačiau galime apžvelgti pora iš jų – GURPS ir Call of Cthulhu. Būtent šios dvi sistemos kol kas mūsų klube rado savo terpę ir yra žaidžiamos.
GURPS (Generic Universal RolePlaying System) – kaip matyti iš pačio pavadinimo GURPS turbūt yra pati universaliausia sistema. Ji sukurta tokiu pagrindu, kad jos pagalba galima žaisti praktiškai bet kokį scenarijų. GURPS sukūrė Steve Jackson Games kompanija ir pirmą kartą ji buvo publikuota 1986 metais.
GURPS sistemoje (kaip ir daugelyje kitų) žaidėjai kontroliuoja savo sukurtus veikėjus, kurių veiksmai yra atliekami ridenant kauliukus ir tikrinant ar personažas įgyvendiną pasirinktą veiksmą ar ne. Žaidimą veda vienas asmuo – GM (Game master).
Sistemos mechanika – Skirtingai nei senas geras DnD kuriame veiksmams atlikti yra naudojamas įvairių skirtingų kauliukų ridenimas ir išmestų akių skaičiaus lyginimas, GURPS sistemoje yra naudojami – 3 standartiniai D6 kauliukai (tam tikrais atvejais gali būti ir daugiau, bet standartiškai kaip minėta). Tokį patį kauliukų kiekį naudoja ir GM.
Žaidėjai kuriasi savo personažus su kuriais žais naudodami GM nustatytą taškų skaičių. Standartiškai rekomenduojamas taškų skaičius 100-150. Su tokia taškų suma žaidėjai gali susikurti statistinio žmogaus su vidutiniais ir šiek tiek geresniais įgūdžiais personažą. NPC (Non-Player Characters) kuriuos kuria GM naudojama 25-50 taškai. Herojai ir itin stiprius įgūdžius turintys veikėjai kuriami naudojant 150-250, o super herojai siekia ir 400-800 taškų. Tam, kad išvengti disbalanso GM dažniausiai derina tiek veikėjų tiek NPC taškų kūrimo santykius, išskirtinais atvejais jei GM yra sadistas ir siekia kuo greičiau pribaigti žaidėjus  :)
Kam tie taškai ir ką su jais veikti? Taškai yra naudojami šiems tikslams – baziniams rodikliais, privalumams/trūkumams ir įgūdžiams.
Baziniai rodikliai GURPS sistemoje yra – Jėga (ST), Vikrumas (DX), Protas (IQ) ir Sveikata (HT). Standartiškai veikėjai pradeda nuo šių rodiklių turėdami po 10 prie kiekvieno, kas pagal nutylėjimą reiškią, kad personažas yra statistinis žmogus, sugebantis protauti ir atlikti įprastus veiksmus nereikalaujančius ypatingų įgūdžių.
Kuriant veikėjus, žaidėjai sukuria jiems istoriją (jei yra noro) duoda tam tikrus privalumus ar trūkumus, kadangi kiekvienas žmogus jų turi. Taip pat suteikia keistenybių kokias įsivaizduoja, kad gali turėti jo turimas personažas, bei remdamasis taškais suteikia tam tikrus įgūdžius kuriuos jo nuomone veikėjas turi mokėti ir jie pravers žaidime.
Nenoriu labai įsiplėsti į veikėjo kūrimą, kadangi visą tai aprašo taisyklės, todėl cituoti jų nėra prasmės. O jei kas nors labai tingi skaityti visada yra skatinami paklausti mūsų GM pvz. Povilo kuris specializuojasi (bent kol kas) GURPS sistemoje ir manau jis mielai atsakys kaip yra kuriami veikėjai bei patars ir pamokys ką ir kaip daryti. Jei GM taip pat turės noro jis gal smulkiau aprašys visą šią dalį.

Dar viena sistema kurią norėčiau apžvelgti yra Call of Cthulhu RPG. Šis pavadinimas daug kam turėtų asocijuotis su DAUGELIU įvairių žaidimų, knygų, istorijų ir t.t.t Cthulhu tema yra labai sena ir jos pagrindu yra sukurta aibė viso ko. Mūsų klube galima rasti tikrai ne viena stalo žaidimą su Cthulhu tema ar istorija.
Truputis istorijos – Call of Cthulhu RPG (toliau – CoC) yra sukurtas remiantis garsaus novelisto H.P. Lovecraft istorijomis. Pirmas šio pavadinimo RPG buvo išleistas 1981 metais ir šiuo metu jau skaičiuoja savo 7 ediciją su įvairiomis pataisomis ir atnaujinimais.
Koks skirtumas tarp GURPS ir CoC? GURPS kaip minėta yra be galo lanksti sistema leidžianti žaisti praktiškai bet kokį laikotarpį/nuotaiką ir t.t. CoC šiuo aspektu yra šiek tiek konkretesnis – tai yra siaubo pobūdžio detektyvas, kuriame dažniausiai veikėjai atlieka kažkokį tai tyrimą ir stengiasi įminti mįsles apipintas nežemiškais ir mistiniais dalykais. Kaip palyginimą galima pasakyti, kad CoC yra tamsesnė mūsų pasaulio versija.
Sistemos vis dėl to skiriasi ne tik nuotaikomis ir atmosfera. CoC sistemoje yra naudojamas visiškai kitoms veikėjų kūrimo principas, jų įgūdžių tikrinimas bei atžaidinėjimas. CoC veikėjų įgūdžiams tikrinti naudoja kitokį kauliukų rinkinį – D3, D6, D8, D10, D12 ir D20. Vienu metu pilnai užtenko ir vieno tokio rinkinio, kurį žinoma visada šalia savęs turi ir laiko GM, tačiau niekada nepamaišo ir antras toks.
Kaip yra kuriami veikėjai? Veikėjų kūrimas vėlgi smulkiai yra išdėstytas žaidimo sistemos taisyklėse, kurias GM turi mokėti ar bent žinoti kaip tai daroma, tam kad padėtų ir paaiškintų žaidėjams kaip tai atlikti. Todėl kaip ir su GURPS neišsiplėsiu apie tai pasakodamas, tačiau esant poreikiui visada prašom kreiptis į mane ir mielai papasakosiu plačiau (nebent yra noras – galiu parašyti ir čia). Verta paminėti tiek, kad lyginant su GURPS tai yra visiškai kitokio pobūdžio veikėjų kūrimas, kadangi CoC sistema traktuoja, kad kiekvienas žmogus gali atlikti bet ką, tik priklausomai nuo jo sugebėjimo jis tą gali padaryti arba lengvai arba tiesiog aklai pasikliaudamas savo sėkmę. Sutikite, kad aklai spaudinėjant mygtukus ir tampant vairalazdes nuleisti arba pakelti lėktuvą tikimybę yra...tačiau kokia ji, čia jau kitas klausimas.
Kaip yra tikrinami veikėjų įgūdžiai CoC? Personažui atliekant veiksmą, žaidėjas meta procentinę kauliukų išraiška (rezultatų diapazonas nuo 1 iki 100). Šiuo atveju dažniausiai metami D10 kauliukai kurių vienas parodo vienetus, kitas dešimtis ir tokiu būdu yra nustatomas veiksmo atlikimas arba neatlikimas. Pvz.: veikėjas turi įgūdį – Menų žinojimas 75%. Tokiu atveju žaidėjas norėdamas įsitikinti ar veikėjas gali atlikti veiksmą susijusį su šiuo įgudžiu meta minėtus kauliukus ir paskelbia rezultatą – jei lygu ir daugiau nei turimas veikėjo procentas t.y. 75, jis įgūdį atlieka teigiamai, jei mažiau – neigiamai.
Žaisdami šią sistemą žaidėjai dažniausiai atžaidinėja paprastus žmones įtrauktus į kasdienę ir kai kuriais atvejais mistišką kasdienybę. Dažniausi ir populiariausi veikėjai – detektyvai, nusikaltėliai, mokslininkai, menininkai ir t.t.
CoC Sistema leidžia GM ir veikėjams atlikti unikalų dalyką kurio nėra kitose Stalo RPG sistemose – tai yra sveiko proto testai. Kadangi kaip minėta veiksmas vyksta kasdieniniame pasaulyje, veikėjams susidūrus su neįprastais reiškiniais gali šiek tiek pakrikti protas. Šiuo atveju GM rekomenduotina nepamiršti to dalyko ir laikas nuo laiko prašyti žaidėjų pamesti kauliukus už atitinkamą charakteristiką reprezentuojančia sveiką protą. Jei šis rodiklis yra nuolat mažėjantis, veikėjai turi galimybę išprotėti, kas priveda prie tam tikrų pasėkmių. Neigiamų žinoma.
Labai nesiplėčiant norėčiau pasakyti, kad iš mano pusės apie mūsų klube žaidžiamas sistemas kolei kas tiek. Manau, kad gal pavyko atskleisti kuo šios dvi sistemos yra panašios ir kuom skiriasi ir kam kokia labiau prie širdies renkantis ką žaisti. Jeigu mūsų GM Povilas netingės gal apie GURPS prirašys ir plačiau, tas pats liečia ir mane – jeigu kils klausimų ar kitokių pastebėjimų CoC ir/ar GURPS sistemų klausimais – rašykite ir padiskutuosime. Kitą kartą mėginsiu, apžvelgti veikėjų atžaidinėjimą Irk as kaip vyksta bei kas rekomenduotina daryti, o kas nelabai. Remsiuos daug maž savo praktika, tam kad padėti pradedantiesiems žmonėms  :)

Simuck

  • Administrator
  • Knight
  • *****
  • Įrašai: 2028
    • hmpg.net
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #1 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 14:56 »
Pliusas į Tomo skrynelę už rašliavą!

Tai kas bus tas narsuolis, papasakosiantis ir pravesiantis klube D&D rpg sesiją? :D
tomorrow [tə'mɔrəu] (n) - a mystical land where 99% of all human productivity, motivation and achievement is stored.

Versetty

  • Knight
  • *****
  • Įrašai: 1445
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #2 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 15:04 »
as manau, kad cia labai gera terpe suzibeti kam nors is dar nei karto nevedusiu bet norinciu isijungti i rpg sistemas :) as mielai pasidalinciau savo patirtim ir pagelbeciau bet man uzteks ir GURPS su CoC :)

smikis

  • Master
  • ****
  • Įrašai: 513
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #3 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 15:28 »
Aš nesu šito reikalo specas ir pataisykit mane jei klystu, bet ar naudojamos sistemos įtaka scenarijaus išžaidimui nėra marginali, palyginus su tuo ką duoda GM, pats scenarijus ir tai kaip žaidžiantieji "išžaidinėja" savo veikėjus. Kiek aš suprantu tai tapatį scenarijų galima žaist betkuria sistema ir tai nesukels kažkokių nesklandumų. Ar pasirinkimas kokią sistemą naudot nepriklausio daugiausiai nuo to, kuri yra GM ar žaidėjam "arčiau širdies"? Čia gal galėtu Tomas smulkiau pakomentuot, kokie yra skirtumai ir kiekvienos sistemos pros&cons.

Versetty

  • Knight
  • *****
  • Įrašai: 1445
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #4 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 15:59 »
Šiaip labai geras Gintaro klausimas, tai pamėginsiu kažkiek pasamprotaut nuo savęs (gal kas papildys) -
teoriškai kiekvieną scenarijų ir/ar sesiją galima atlošinėti su bet kokia sistema, bet pasakysiu iš praktikos - yra tokia sistema PARANOJA. Ji yra truputi kitokia ir savita, bet aš mėginau ją greituoju būdų perkelti ant GURPS ir galiu pasakyti labai nekažkas.
Kiekviena sistema turi savo konkrečius ir specifinius skillus, advantages, eigą, procesą ir t.t.t todėl norint tarkim kažką palošti iš vienos sistemos per kitą - reikia arba padirbėti arba gali nutikti FAIL'as, kas man ir buvo.
pvz.: tarkim GURPS atveju žaidėjai renkasi skillus ir turi kažkokį konkretų jų kiekį. CoC veikėjai tuo metu turi VISUS sistemos/scenarijaus skillus, kaip minėjau su mintim kad visi moka bent po kažkokią procentinę išraišką padaryti beleką. Todėl lošiant CoC scenarijų ant GURPS gausis truputi iškreiptas žaidimo vaizdas tiek žaidėjams tiek GM. Primeskim situacija, kad CoC yra skillas - spot hidden ir ji turi visi tik vieni gerinasi ji o kiti ne. Šiuo atveju isivaizduokim kad sistema perkelta ant GURPS ir žaidėjai nei vienas nepasirenka to skillo, tokiu atveju žaidimo metu prasideda GM vargai ir improvizacijos.
Vėlgi grįžtant prie to, kad bet ką galima lošti ant bet ko - GURPS yra kaip sakiau super ultra lanksti sistema ir gali ją tampyti kaip tik nori, bet tarkim norint atlošti kokį CoC scenarijų, meistrui reiks ŽIAURIAI vargti kad pasiruoštu, nes kiekviena sistema yra savita ir ant jos vedamos sesijos einasi geroooookai lengviau, nei kad perkeltos.
Taigi reziume - lošti bet ką ant bet ko įmanoma, bet daug vargo.
Dėl sistemos pasirinkimo čia groja du dalykai - aišku kaip ir Gintaras sako - kas arčiau širdies ir kur meistras jaučiasi ar nori jaustis stipriau ir aišku ko pageidauja žaidėjai. Įsivaizduokim paprastą dalyką, kur GM jausis gerai ir galės perteikti kas geriausia ten ir žaidėjams bus įdomu nes juos įtrauks. Priešingu atveju kankynė bus dvipusė - tiek GM tiek žaidėjams.
Vėlgi gryšiu prie sistemų pvz.: dabar mačiau gan populiari yra STAR WARS RPG sistema (FFG berods leidžia tą serija) - jie naudoja, tokenus, map'us, kauliukus visokius specifinius, bet aš manau, kad būtų galima labai norint ją ir ant GURPS išgroti. Tačiau įsivaizduokim ant kiek bus sunku meistrui kuris vis tiek greičiausiai nesugebės 100% perteikti kitos sistemos niuansu ir įdomybių, nes vėl gi prasidės specifiniai skillai, adv. ir t.t.:) tikiuos, kad surašiau pakankamai aiškiai ir atsakiau į klausimus, jei dar kas kyla klauskit mielai papildysiu :)

ai jo, dėl pros&cons - mano durna galva nėra vienos kažkokios sistemos kuri yra teisinga ir geresnė dėl kažko. Čia tas pats kas ginčytis dėl alaus skonio :) Realiai ten kur meistras yra įgudęs ir jaučiasi gerai, ten ir žaidėjams bus faina ir smagu. Kaip ir minėjau - kiekviena sistema dažniausiai yra siauresnės sferos dalis kuri perteikta labai detaliai su visom smulkmėm - todėl Star Wars fanui - Star wars RPG yra da best, kitam DnD - 4ever ir t.t.
Faktas vienas tarkim DnD yra naudojamos miniatiuros ir map'as, ko tarkim basic GURPS ir COC variante nera (nors kažkur skaičiau kad įvairias kovos scenas RPG siūlo naudoti map'ą arba minis, nes argumentuoja kad yra aiškiau ir t.t.)

Povils

  • Servant
  • ***
  • Įrašai: 497
  • Power to the People
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #5 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 16:08 »
Pabandysiu apie GURPS sistemą kiek plačiau papasakot ir kuo ji skiriasi nuo kitų sistemų (ar tas skirtumas yra pliusas - čia jau patiems žmonėms spręsti).
GURPS visų pirma yra laisvė... daug laisvės.. kartais tiek daug, kad itin lengva susipainioti. Tas pats veikėjas gali gyventi tiek riterių laikais, tiek būti piratu ar kiek patobulinus lakstyti kosmose. Pradėsiu turbūt nuo veikėjo kūrimo ir papildysiu Tomo mintis.

Visų pirma veikėjai turi tiek privalumus, tiek trūkumus - čia yra didelis ir esminis skirtumas nuo D&D ar Call of Ctulhu. Šis priartėjimas prie realybės (nes juk nėra tobulai gero žmogaus.. o jei ir yra - jis turėtų būti itin nuobodus) priverčia žaidėją daugiau išžaisti savo veikėją emociškai, turi daugiau galimybių pasireikšti ne tik kovos metu, bet ir tuo kaip jis vertina aplinką. Impulsyvus Igoris visada pirmiausia trenks į veidą nei bandys išlaukti tinkamos progos kai jį įžeidinėja, godusis Chosė bandys nunuodyti savo kolegas ir susirinkti visą grobį sau ir t.t. Žodžiu galimybės yra beribės. Žaidžiant D&D žaidėjai nesirašo ant lapo, kad jų Dwarfas yra alkoholikas ar vagis.. Jiems tai lyg ir turėtų būti savaime suprantama. Bet tada prieiname prie išvados kad visi Dwarfai yra godūs alkoholikai, ir turint visą Party sudarytą iš tokių Dwarfų tampa tiesiog neįdomu. Tad pasikartosiu dar kartą - GURPS veikėjas yra žmogiškas su savais privalumais ir trūkumais.

Kitas dalykas kuriant veikėją - jo savybės ir įgūdžiai tarsi perkami išnaudojant ar papildant GM padiktuotą taškų sumą. Tokiu atveju išvengiama atsitiktinumo ir galima susikonstruoti tokį veikėją kokio nori. Ar tai yra pliusas? Ir taip ir ne. Kartais neturint idėjos kuo norėtum būti, kauliukų ridenimas ir savybių turėjimas priverčia žaidėją labiau sukti makaulę kaip savo veikėją išsuktį į teigiamą pusę. Tad šis aspektas priklauso tik nuo pačio žmogaus.

Kitas didesnis skirtumas nuo D&D ar CoC - kovos metu naudojama gynyba. Mano manymu tai ypač didelis pranašumas prieš D&D, (CoC yra daugiau detektyvas nei masofkė, todėl ši dalis ne tiek kliūna). D&D kita vertus yra grynai į kovą nukreipta sistema, kurioje velniai žino kas yra tas mistiškas AC. GURPS leidžia gintis. Taip, tai prailgina pačią kovą, bet jei nori žaidėjai nori prasisukti greičiau kaudamiesi su sunkiai šarvuotu riteriu - tegul sumąsto kokių neįprastų būdų. Juk realiai užmušti tokį žmogų tanką būtų iššūkis kiekvienam. Kita vertus, jei naudosime GURPS siūlomas šaunamųjų ginklų žalas - kova gali baigtis vienu ar dviem šūviais. Trumpai tariant - man labai patinka, kad kiekvienas gali apsiginti.

Ir paskutinis dalykas, prie kurio spėjau prisiliesti vedant paskutinę sesiją - tai modifikatoriai. Jei GM teisingai naudoja modifikatorius - bet kuri sesija eina ganėtinai sklandžiai ir įdomiai nepaisnat to, kokius super žudikus sugeba susikurti žaidėjai. Aš naudojau modifikatorius taikant į konkrečią kūno vietą ar šaudant iš didelio atstumo. Tiek Tomas tiek Gintaras turėjo sukt uodegas pyškindami į už šimto metrų esantį taikinį į kurį beje nepataikė. Nesant modifikatoriams ši scena būtų trukusi gal 2 ridenimus ir nubūtų sukėlusi jokio įtampos momento.

Ko aš dar nebandžiau - tai yra hexų mapas ir kova naudojant figūrėles. (ir Basic knygos aprašo šitą dalyką) Ateityje tinkamai pasiruošus - išbandysiu ant jūsų kailių mielieji. Jei prikibs - prikibs, jei ne - tęsim toliau su paišymu rankyte :D

O dabar GURPS minusas... GM turi būti laaaabai gerai pasiruošęs ir perskaitęs bazinę medžiagą (apie 500 psl). Čia į viršų išplaukia ne istorijos perteikimas ar atmosferos sukūrimas atsinešant propsus, o tiesiog bazinės žinios apie privalumus/trūkumus ir įgūdžius. Pateiksiu pavyzdį. Seniau vedant vieną sesiją Justas norėjo iš Karolio pavogti bananą. Atrodo dalykas paprastas... Bet kaip tai padaryti kauliukais aš nežinojau, nes tiesiog nebuvau skaitęs ir pasiruošęs tokiam atvejui. Bet va prabėgo kažkiek laiko, apsidovanojau savo knygomis ir dabar jau galiu panaudoti žinių galią ir tokiai situacijai naudoti "Quick Contest".
Kitas negerumas - didžiulis trūkumų, privalumų ir skillų kiekis, kurį reikia permesti akim besikuriančiam herojų. Čia į pagalbą turėtų ateiti tas pats apsiskaitęs GM ir patarti ką gali žmogus rinktis ir ko ne. Taip pat labai padeda jei kuriantis veikėją galvoje jau turimas kažkoks vaizdinys ir veikėjo istorija.

Tai gal tiek apie GURPS kol kas. Jei kas norėsit naudot šitą sistemą - prašom klaust ir rašyt. Pats bandysiu parašyt šį tą apie žaidimo pasaulio ir scenarijaus kūrimą iš savo patirties.


Simuck

  • Administrator
  • Knight
  • *****
  • Įrašai: 2028
    • hmpg.net
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #6 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 16:40 »
Perskaičius Tomo ir Povilo postus man iškilo kaip ir natūralus klausimas. Tarkim, sugalvojau aš irgi būt GM, bet konkretaus scenarijaus dar neturiu galvoj, daugiau tik idėjas. Tai kaip man išsirinkti sistemą? Kas tarp visų išvardintų (ir kitų nepaminėtų) sistemų yra absoliučiai bendro? Ar yra koks įvadas į visas sistemas, o paskui jau specializuokis pagal poreikius?
Klausiu, nes man tai panašu būtų į "noriu išmokt programuot, nuo ko pradėt?"
tomorrow [tə'mɔrəu] (n) - a mystical land where 99% of all human productivity, motivation and achievement is stored.

Povils

  • Servant
  • ***
  • Įrašai: 497
  • Power to the People
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #7 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 17:33 »
Na jei nori rinktis sistemas iš išvardintų tai turbūt būtų lengviausia pagal temą:

Fantasy su jau turimu itin turitingu pasauliu - D&D 5th Edition arba Pathfinder
1920 ieji su antžemiškais monstrais ir turtingu Lore - Call of Ctulhu
Post-Apocalyptic stuff arba pasidaryk pats - GURPS

Jei pagal taisyklių sunkumą kai būni GM - visur reikia žinot ir būt perskaičius. Gal sakyčiau lengviausias ir mažiausiai taisyklių reikalaujantis yra GURPS, kuriam galima pridėt ar atimt dalykus ir visokias smulkmenas. Bet kuo daugiau dalykų naudoji - tuo tikroviškiau.

Jei pagal kovą su figūrkėm: D&D ir pathfinder - naudoji mapus ir figurėles, CoC - nenaudoji (kiek su Tomu žaidžiau), GURPS - pagal poreikį (dažniausiai kol kas nenaudojam).

Kas tarp jų bendro?... Tu pasakoji, žaidėjai ridena. Yra scenrijus su pradžia, viduriu ir pabaiga. Šiaip visų RPG tokia pat esmė :D

Versetty

  • Knight
  • *****
  • Įrašai: 1445
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #8 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 19:50 »
truputi papildysiu Povilą atsakydamas į Simo klausimą.
Pasakydamas noriu tapti GM tas pats kas pasakyti - noriu tapti darbininku. Kaip ir viskas gerai ir pagirtina, bet kol pats nežinai ko nori, tenka arba kliautis kitais arba savaip ieškoti informacijos. Taigi jei žmogus nori vesti sesiją ir nežino tiksliai ko nori, manau visada galima pradėti nuo GURPS kadangi tai lanksčiausia sistema kaip buvo minėta N kartų ir aprėbia viską nuo akmens amžiaus iki kosmoso platybių ir paralelinių pasaulių.
Vėlgi, jei žmogus įsivaizduoja kažką konkretaus tai galima ir sistemos ieškotis prie tos minties. Jei dievini požemius ir fantasy, kaip sakė Povilas - DnD arba Pathfinder is your choise, jei tau patinka apocalypse - išmėgink Neuroshima RPG arba kokį Deadlands, jei nori detective/horror style - Cthulhu imk ir t.t. Jei kaip minėjo Simas turi įdėja - pvz. labai noriu eskortines misijos (apie basic) nuo taško A į tašką B su nuotykiais ir nežinai ar tu nori kosmoso ar kokio kito dalyko - imk tiesiog GURPS ir po to jau žiūrėk ar patiko ar nori kažko kito.
Ir sutiksiu su Povilu dar kartą - kas turi bendro? vienas kalba, tada kitas kalba, tada paridena, tada vel pakalba ir vėl paridena.... :)

smikis

  • Master
  • ****
  • Įrašai: 513
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #9 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 20:42 »
Aš paklausiu kiek kitaip. Ar yra tikslas klube (ar išvis) praktikuot daug skirtingų sistemų? Suprantu, kad savi skill rinkiniai duoda savo niuansus, bet ar tos sistemos tiek skiriasi ir turi kažką tokio unikalaus, kad reikėtų penkių skirtingų? Mano supratimu mystery/horor/detective galima atžaist ir ant GURPS. Todėl ir klausiu apie pros ir cons. Ar čia viskas susiveda į tai, kad kiekviena sistema turi savo lore ir tai labai palengvina scenarijų kūrimą?
Čia toks mano pamąstymas, nes nemanau, kad būtų naudinga turėt klube penkis GM, kurie specializuojasi savoj sistemoj ir nėra kas juos pakeičia.

Versetty

  • Knight
  • *****
  • Įrašai: 1445
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #10 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 21:24 »
as manau, kad kuo daugiau GM ir kuo daugiau ivairesniu sistemu tuo geriau nes atsiranda didesne pasirinkimo laisve. Cia tas pats kas sakyti kad ar yra tikslas tureti - kedus, zieminius, alpinizmo ir begimo batelius. Juk vis tiek batai visi. Tai cia tokia pati situacija. Scenarijus kurti ir juos teisingai bei kaip reikia atzaisti yra gerokai lengviau jei tai yra daroma ten kur reikia t.y. toje sistemoje kurioje jautiesi patogiau. Cia liecia ir zaidejus ir GM. As kaip ir sakiau - viska teoriskai galima atzaisti per viena sistema BET prarasi daugiau nei laimesi tiek del lore tiek atmosferos tiek zaidimo prasme ir t.t.
pvz: DnD stiliaus zaidima galima atlosti bet kokia turbut sistema bet as isivaizduoju kad skilai, taisykles ir visa kita yra ir turi buti DnD o ne kas kita.
Asmeniskai as tikrai mielai zaisciau RPG pas zmogu kuris specializuojais atitinkamoje sistemoje nei kad pastoviai drozti viena.

Hornis

  • Master
  • ****
  • Įrašai: 777
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #11 Įrašytas: Lapkritis 24, 2015, 21:58 »
Visų pirma didelis ačiū Tomui už netingėjimą, good lad :good: Ačiū ir visiems susidomėjusiems :) Džiugu, kad Šiauliuose dar rusena stalo RPG ugnelė  :paladin:

Pabandysiu įterpti į savo sudilusią monetą. Bet kokį siužetą galima be ypatingo vargo atkurti naudojant skirtingas sistemas. Sistemos prideda savitumo ir specifinio balanso, dėl to vieni žaidėjai mėgsta vienas sistemas - kiti kitas. Tačiau kalbant apie siužetus, reikia suprasti, kad tai tik scriptas, bullet points, istorija, padedanti meistrui atkurti pasaulį, "vesti" žaidėjus tikslo link (arba alkano drakono link). Kiekvieną siužetą galima žaisti naudojant skirtingas sistemas, jų taisykles ir lore.

Truputį sunkiau yra adaptuoti specialiai tam tikrai sistemai sukurtus pasaulius. Juos perkurti kitai sistemai gali būti kiek sudėtinga, tačiau viskas yra įmanoma. Jei rasdavau įdomų siužetą, nesukdavau sau galvos, kuriai sistemai jis priklauso. Dėl to man patinka GURPS. Turint basic žaidimo žinias, galima sukurti bet kokį pasaulį, bet kokį siužetą - meistrui nėra būtina temptis su savimi penkiolikos knygų su pabaisų duomenimis (taip, taip, akmuo į DnD langą). Žinoma, jei norisi specifinės patirties, galima paskaityti tematines GURPS knygas, bet asmeniškai be vargo kūriau siužetus nuo high fantasy iki cyberpunk naudodamasis paprasčiausiu GURPS basic.

Perkelti siužetus į skirtingas sistemas jūs perkeliat ne kitos sistemos niuansus, o tik pačią įvykių raidą. Esant dideliam norui, galima pabandyti atkurti svarbiausius niuansus, bet nereikia savęs apsiriboti. Malonumas žaidžiant gaunamas iš įtraukiančio žaidimo, o ne sistemos.

Dėl klausimo, kiek klube gerai turėti sistemų, galiu atsakyti vienareikšmiškai: kuo mažiau, tuo geriau. Žaidėjas gerai neišmanantis visų taisyklių niuansų, niekada nepajus 100% malonumo. Žaidėjui (jau nekalbu apie meistrą), kuriam reikia išmokti penkias žaidimų sistemas paprasčiausiai niekada neužteks laiko įsigilinti į visas, o nieko nėra blogiau už žaidėją, kuris taisykles žino apytiksliai. Turint klube penkis skirtingų sistemų meistrus, galiausiai pajusit, kad trūksta žaidėjų ir pamažu dings susidomėjimas. Geriau vienas kūrybingas meistras su viena sistema (GURPS arba DND), nei penki meistrai labai specializuotoms sistemoms. Geras meistras ant GURPS sugebės užkurti bet kokios tematikos žaidimą, įkaitant ir patį Call of Ctulhu pasaulį.

Bet jei jau nuspręsit, kad jums reikia daug specializuotų sistemų, siūlyčiau pabandyti VTM. Labai įtraukianti ir domi sistema apie vampyrus. Kompiuterinis žaidimas, beje, irgi vertas dėmesio :)

Ir kaip sakė vienas meistras: "Yra du tipai žaidėjų: vieni stalo rpg mato kaip galimybę pabūti kažkuo kitu, o kiti - būti savimi, tačiau neegzistuojančiame pasaulyje."

skwazi

  • Master
  • ****
  • Įrašai: 607
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #12 Įrašytas: Lapkritis 26, 2015, 15:03 »
Citata iš: Versetty
todėl Star Wars fanui - Star wars RPG yra da best,
Prisiminiau, kad turi jau nusipirkęs bilietus į StarWarsų naują filmą (jei teisingai pamenu), tai kaip jų fanas gal ir RPG pereisi ant StarWars'ų?  :D

Versetty

  • Knight
  • *****
  • Įrašai: 1445
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #13 Įrašytas: Lapkritis 26, 2015, 15:14 »
taip, turiu :D bet manau kad neizengsiu siuo klausimu i aikstele o paliksiu ta kitiems :D

skwazi

  • Master
  • ****
  • Įrašai: 607
Ats: Stalo RPG - 2 dalis. RPG sistemos
« Atsakymas #14 Įrašytas: Lapkritis 26, 2015, 16:33 »
Ten gi nedaug darbo, tik 3 knygos po 500 lapų  :D